Witamina C z dzikiej róży i jej zalety

Udostępnij:

Dzika róża od lat cieszy się ogromną popularnością zarówno w polskiej kuchni, jak i w ziołolecznictwie. Od niedawna znowu zrobiło się o niej głośno. W mediach zaczęto informować o tym, że witamina C z dzikiej róży jest o wiele skuteczniejsza niż ta, z którą mamy do czynienia w innych roślinach. Czas zatem, aby przekonać się, czy jest to prawda, a także, aby dowiedzieć się, dlaczego jeszcze dzika róża może nam się wydawać interesująca.

Dzika róża – najważniejsze fakty

Dzika róża jest rośliną cieszącą się w Polsce dużą popularnością. Nietrudno na nią natrafić, z jej kwiatami mamy więc do czynienia nie tylko w przydomowych ogródkach, ale również w parkach i na skwerach. Jeśli chcemy, aby w przyszłości była nie tylko ozdobą, ale i źródłem witaminy C, musimy zatroszczyć się, aby znajdowała się w miejscach dobrze nasłonecznionych. Jest to jednak jedyne wymaganie, jakie stawia przed nami. W Polsce mamy zresztą aż 23 gatunki dziko rosnącej róży. Można je rozpoznać przede wszystkim analizując barwę kwiatów, choć w zależności od tego, z jakim gatunkiem mamy do czynienia, zmienia się także kolor oraz kształt owoców.

Witamina C i inne sekrety dzikiej róży

Osoby, które zachwycają się witaminą C z dzikiej róży, wcale nie przesadzają tak, jak moglibyśmy przypuszczać. W owocach tej rośliny znajduje się jej przecież nawet 40 razy więcej niż w cytrynie. Warto zresztą pamiętać, że nie jest to wcale jedyna witamina, jakiej dostarcza nam dzika róża. Na wspomnienie zasługuje także witamina A, E, K, a także witaminy z grupy B. Dzika róża jest także cennym źródłem karotenoidów, ważnego dla przyszłych mam kwasu foliowego oraz garbników i pektyn.

Ten niepowtarzalny zbiór składników przyczynia się do tego, że w ziołolecznictwie dzika róża posiada dziesiątki zastosowań. Najczęściej wspomina się w tym kontekście o chorobach serca i wątroby oraz o nadciśnieniu, jest to jednak również niezrównany lek witaminowy. Ma działanie wzmacniające i przeciwzapalne, pomaga jednak także wówczas, gdy pojawiają się pierwsze problemy z układem pokarmowym.

Nie tylko owoce dzikiej róży skupiają zresztą na sobie uwagę tych osób, które szukają zdrowia w naturze. Także kwiaty tej rośliny są cennym źródłem garbników, flawonoidów, antocyjanów oraz olejku eterycznego. Napar z płatków róży ma też duży wpływ na nasz wygląd, można nim bowiem przemywać twarz, aby uzyskać efekt świeższej cery.

Gdzie szukać witaminy C z dzikiej róży?

Bogatą w witaminę C dziką różę można uprawiać samodzielnie. Nie każdy posiada jednak odpowiednie warunki. Nie każdy może pochwalić się również niezbędnym wówczas czasem oraz cierpliwością. Dobrą wiadomością dla wielu osób może być zatem ta, która mówi, że witamina C z dzikiej róży czeka na nas również w aptekach – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Jest dziś oferowana przez wielu producentów. Przed zakupem warto więc zainteresować się zarówno tym, jak i kiedy jej używać, jak i tym, jaki jest jej skład. Tu sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im bardziej naturalny jest produkt, po który sięgamy – tym lepiej.

Witamina C z dzikiej róży i jej zalety

Dzika róża od lat cieszy się ogromną popularnością zarówno w polskiej kuchni, jak i w ziołolecznictwie. Od niedawna znowu zrobiło się o niej głośno. W mediach zaczęto informować o tym...

Skuteczna suplementacja

Na naszej stronie znajdziesz artykuły oraz porady dotyczące suplementów diety.