Istnieje kilka sposobów wykorzystania technologii w żywieniu, które mogą ułatwić realizację tego procesu, co będzie miało pozytywny wpływ na osiągnięcie celów treningowych.

Tnita do oceny składu ciała

Tanita to nieco bardziej wszechstronna waga, która umożliwia oszacowanie zawartości tłuszczu w organizmie i oszacowanie masy mięśniowej. Chociaż wynik jest orientacyjny, pozwala zmierzyć i określić ilościowo zmiany zachodzące po wprowadzeniu określonego sposobu odżywiania. Urządzenie jest przystępne cenowo i łatwe w użyciu. Odpowiednie dla wszystkich. Istnieje kilka modeli, w zależności od indywidualnych upodobań.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to najdokładniejsza metoda ilościowego określania składu ciała. Najlepiej jest stosować urządzenie zawsze w tych samych warunkach, na czczo i bez wcześniejszego spożycia dużej ilości płynów.

Aplikacje pomagające w planowaniu posiłków

Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji, które szybko obliczają spożycie makroskładników pokarmowych, określając w ten sposób, czy zapotrzebowanie na nie jest zaspokajane w ciągu dnia. Jest to ważne na przykład w przypadku białka. Wiele składników spożywczych nie spełnia tych wymogów.

Można też pobrać inne aplikacje, które po zeskanowaniu kodu kreskowego dostarczają informacji na temat zdrowotności produktów spożywczych dostępnych na rynku. Warto mieć świadomość tego, jakie produkty spożywcze wprowadzamy do naszej diety, ponieważ w wielu przypadkach dokonujemy złych wyborów z punktu widzenia zdrowia.

Zegarki śledzące aktywność fizyczną

W przypadku dążenia do utraty masy ciała należy rozważyć zastosowanie diety niskokalorycznej. Powoduje to deficyt, który stymuluje utlenianie i spalani tłuszczu. Ważne jest jednak nie tylko to, ile energii czerpiemy z jedzenia, ale także to, ile energii zużywamy w ciągu dnia.

Pomocne w tym mogą być opaski na rękę, które mierzą intensywność sesji treningowych na podstawie zmian tętna. Chociaż prawdą jest, że mają one tendencję do przeszacowywania wydatków, są użytecznym narzędziem do późniejszego konfigurowania wzorca żywieniowego. Jednak nie wszystkie urządzenia charakteryzują się takim samym poziomem dokładności, o czym należy pamiętać.

Wykorzystanie technologii do poprawy stanu zdrowia

Jak widać, istnieje kilka sposobów wykorzystania technologii w dziedzinie odżywiania w celu optymalizacji spożycia energii i substancji, co pomaga w efektywnym funkcjonowaniu organizmu. Jednak wiele z tych narzędzi dostarcza przybliżonych danych, ponieważ do uzyskania naprawdę dokładnych wartości potrzebny byłby bardziej złożony sprzęt. Należy również pamiętać, że gdy celem jest utrzymanie dobrego stanu zdrowia, nie wystarczy tylko dbać o dietę. Konieczne jest całościowe wdrożenie innych nawyków. Jednym z najważniejszych z nich jest regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych.

Sport i technologia to dwa nieodłączone elementy. Technologia wspomaga sportowców w ciągłym biciu nowych rekordów . Istnieje dedykowana temu strona sportstechnologys.pl, która analizuje różne aspekty sportu i technologii.