Witaminy i minerały odgrywają ważne rolę w organizmie organizmie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z tych składników odżywczych. Witaminy i minerały należą do grupy mikroelementów. Oznacza to, że Twój organizm potrzebuje ich w niewielkich ilościach. Są one jednak nie mniej ważne niż inne składniki odżywcze i pełnią niezbędne funkcje w organizmie.

Witaminy i minerały: wszystko, co musisz wiedzieć o ich funkcjach w organizmie

Zrozumienie zasad odżywiania zaczyna się od poznania kluczowych składników odżywczych, których potrzebuje nasz organizm, jakie pełnią funkcje i jakie pokarmy je zawierają. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć o tych dwóch podstawowych elementach dobrego odżywiania.

Funkcje witamin i minerałów w organizmie

Mikroelementy takie jak witaminy i minerały pełnią wiele funkcji w organizmie, a każdy składnik odżywczy ma swoją specyficzną funkcję w organizmie człowieka. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, wspomagają naprawę tkanek, wzrost i prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.

Witaminy i minerały odgrywają również ważną rolę w metabolizmie organizmu ludzkiego. Aby dokładniej wyjaśnić tę funkcję, konieczne jest zdefiniowanie, czym jest metabolizm.

Metabolizm jest pojęciem ściśle związanym z odżywianiem i obejmuje reakcje chemiczne, które umożliwiają utrzymanie życia w komórkach i organizmie. Aby wspomóc metabolizm organizmu, pokarmy zawierające niezbędne składniki odżywcze dostarczają energii. Dostarczają one również substancji chemicznych, których organizm potrzebuje, a których nie jest w stanie syntetyzować.

W ten sposób zawarte w pożywieniu witaminy i minerały dostarczają niezbędnych substancji do syntezy potrzebnych enzymów. Utrzymują i naprawią tkanki i komórki, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Jeśli organizmowi brakuje jakiegoś istotnego składnika odżywczego, nie może on normalnie funkcjonować. Dlatego tak ważne jest stosowanie zrównoważonej diety. W przypadku małych dzieci, idealnym rozwiązaniem jest zapewnienie im dobrej diety uzupełniającej (od 6 miesiąca życia) poprzez spożywanie owoców i warzyw, ponieważ są one bogatym źródłem witamin i minerałów. Sprawdź, które owoce mają najwięcej witamin.

Czym są witaminy i minerały?

Witaminy to grupa substancji organicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzieje się tak dlatego, że organizm nie wytwarza ich samodzielnie. Początkowo nazywano je literami alfabetu, a później niektóre z nich otrzymały nazwę chemiczną. Istnieje 13 rodzajów niezbędnych witamin, które można znaleźć w różnych produktach spożywczych i które spełniają różne funkcje. Przedstawiamy je poniżej:

 • Retinol lub witamina A
 • Kwas askorbinowy lub witamina C
 • cholekalcyferol lub witamina D
 • Tokoferol lub witamina E
 • Witamina K
 • Tiamina lub witamina B1
 • Ryboflawina lub witamina B2
 • Niacyna lub witamina B3
 • Kwas pantotenowy lub witamina B5
 • Witamina B6
 • Biotyna lub witamina B7
 • Folian (kwas foliowy) lub witamina B9
 • oKobalamina lub witamina B12

Minerały, z drugiej strony, są naturalnymi elementami, których organizm potrzebuje, aby utrzymać się w dobrym stanie. Podobnie jak w przypadku witamin, istnieje kilka rodzajów minerałów występujących w różnych produktach spożywczych, pełniących różne funkcje. Minerały potrzebne organizmowi to wapń, fosfor, magnez, sód, potas, chlor i siarka. Do tej grupy należą również jod, mangan, żelazo, cynk, kobalt, fluor i selen.