E-sport, jako młoda rozwijająca się forma aktywności sportowej, podobnie jak tradycyjna forma sportu wymaga treningów w celu osiągnięcia mistrzostwa. Każdy, kto nie jest obeznany z tematem e-sportu może myśleć, że jest to forma lekka, łatwa i przyjemna. Wystarczy siedzieć przed komputerem i grać w grach symulujących sport. Rzeczywistość wygląda jednak zdecydowanie inaczej i e-sport także wymaga wysiłku i zaangażowania. Nie ma nic za darmo.

E-sportowiec wcale nie ma łatwo

Dwójka profesjonalnych graczy, Lynnie „artStar” Noquez z Team Dignitas oraz Cody Sun z Clutch Gaming Academy nie ukrywają, że życie zawodowego gracza to ciągłe rygory, masa treningów oraz napięty harmonogram zajęć, w którym ciężko znaleźć niekiedy czas dla siebie. W dziedzinie tej, podobnie jak wszędzie indziej konieczne jest dbanie o stan swojego zdrowia i mieć świadomość, że prędzej czy później może przyjść wypalenie zawodowe i inne problemy.

Gry wideo, zwłaszcza te o tematyce sportowej, na których w dużej mierze cały e-sport się opiera, są z natury wyjątkowo szybkie oraz realistyczne. Szybkie ruchy i reakcje są więc konieczne. Można zapytać, jak się to ma do treningów i wysiłku fizycznego i w jaki sposób e-sportowiec musi dbać o swoją formę aby doskonalić swoje umiejętności. Szybkość gier e-sportowych wymaga siłą rzeczy zdolności manualnych i zręczności do sprawnego operowania urządzeniami peryferyjnymi sterującymi postaciami w grze. Już to samo z siebie wymaga odpowiednio wytrenowanych mięśni dłoni i wyrobionej koordynacji ruchów rąk podczas rozgrywki. Dochodzi do tego koncentracja i umiejętność szybkiego reagowania na zmieniająca się w grze sytuację.

Trening

Trening e-sportowca składa się z kilku elementów, a nie tylko z samej gry. Jest to praca przy komputerze więc w grę wchodzą także takie rzeczy jak korespondencja mailowa związana z pracą. Częścią codziennej pracy jest oglądanie filmików demo z danej gry oraz praktyka, czyli trening. Podobnie jak w fizycznym sporcie część treningu powinna być indywidualna a część drużynowa, o ile przedmiotem gry jest zmaganie zespołów. Ważne jest, żeby w ich trakcie nie robić zbędnych i pochłaniających czas przerw poza tymi niezbędnymi, jak na obiad i kolację czy skorzystanie z toalety. Pomyślmy też o wyjściu na zewnątrz na zakupy lub spacer.

Jeśli mieszkamy z rodziną wymaga to w sposób naturalny innej organizacji dnia niż w przypadku gdy nie dzielimy mieszkania z nikim innym. Mając rodzinę powinno się treningi i pozostałe etapy tak rozłożyć przez dzień, aby móc spędzić wspólnie z nią wieczór i by na naszej pracy nie ucierpiały relacje z bliskimi. Przy każdej innej pracy standardowo rodzina spędza popołudniu i wieczorem czas razem, więc nie inaczej powinno być gdy pracujemy zdalnie jako zawodnik e-sportowy. Treningi warto więc ustawić tak czasowo, żeby ze wszystkim „wyrobić” się do czasu aż reszta domowników wróci z pracy. Gdy mieszkamy samodzielnie możemy ustalić sobie indywidualny plan dnia tak, jak nam odpowiada i trenować w godzinach, w których wiemy, że mamy najlepszą formę. Po całym dniu czas na sen, aby nabrać sił na kolejny dzień. Aby zmaksymalizować efekty plan dnia powinien być w miarę stały i powtarzalny, czyli dokładnie tak samo jak to ma miejsce w tradycyjnym sporcie należy narzucić sobie pewien reżim i się do niego stosować.

Systematyczna gra to podstawa

Choć treningi profesjonalnych graczy uprawiających e-sport różnią się między sobą i co do zasady mają charakter indywidualny podobnie jak preferencje odnośnie stosowanych urządzeń peryferyjnych, to jednak mają pewne wspólne dla wszystkich cechy. Różny plan dnia sprawia, że harmonogram ćwiczeń indywidualnych każdy uprawiający e-sport ustala samodzielnie w sposób jak najbardziej optymalny do swojego sposobu życia i aktualnej sytuacji. Jak w tradycyjnie rozumianym sporcie także i e-sport wymaga od gracza – zawodnika systematyczności. To jest jedyna droga do osiągnięcia mistrzostwa i sukcesu w tym co się robi.

Fizyczna aktywność nie jest bez znaczenia

Niejeden aktywny gracz parający się e-sportem podkreśla, że w ich stylu życia nadal jest obecna jakaś forma aktywności fizycznej. Dla wielu z nich stanowi ona swego rodzaju dopełnienie treningu prowadzonego przy komputerze. Nierzadko zawodnicy, dla których e-sport stał się centrum życia stawiają ruch i wysiłek fizyczny także na wysokiej pozycji wśród swoich priorytetów.

Trenerzy

Kluczem przygotowania drużyny do zawodów w sporcie tradycyjnym jest jej trener, który koordynuje i kieruje swoim podopiecznymi w taki sposób, aby uzyskać jak najkorzystniejsze rezultaty dla całej grupy. Z czasem podobnie zaczęło się dziać w przypadku e-sportu. Dzisiaj staje się już powoli normą, że klub tworząc swoją drużynę, która ma stanąć w szranki z innymi na mistrzostwach zatrudnia profesjonalnego osobistego trenera, którego zadaniem jest wydobyć atuty poszczególnych zawodników maksymalizując przy tym zyski jakie mogą ugrać na rzecz zespołu. Taki „szef” drużyny stara się dbać o całościowy rozwój graczy, który obejmuje nie tylko grę przy komputerze ale i jakąś formę wysiłku fizycznego. Stąd też coraz częściej zawodnicy uprawiający e-sport są kierowani także na siłownię, by zadbać też o ten aspekt swojej kondycji. Wiadomo, że duży nacisk kładzie się w tym przypadku na trening mięśni rąk, a zwłaszcza dłoni, w związku z tym, że to właśnie one podczas zmagań e-sportowych są mocno eksploatowane.

Odpoczynek i relaks

E-sport nie obciąża fizycznie całego ciała, lecz zwłaszcza rąk, a konkretnie nadgarstki oraz dłonie. Odpoczynku po kilku godzinach trenowania wymaga więc nie całe ciało lecz jedynie ręce i ewentualnie nogi, jeżeli używamy np. pedałów jako urządzenia peryferyjnego. E-sport jednak bardziej niż ciało obciąża psychikę ze względu na konieczność skupienia i ciągłej analizy ruchów przeciwnika. Aby więc być w formie należy zadbać także o odpowiednią ilość wolnego czasu i wytchnienia od gry, a także dobry sen, który oczywiście także regeneruje i odświeża naszą psychikę.

Rozgrywki e-sportowe znajdziemy również w kasynach online, gdzie będziemy mieć także okazję do obstawiania zakładów i grania na pieniądze w rozmaite gry hazardowe. Najlepsze promocje i atrakcje kasyna wyświetlane są na stronie głównej, gdzie użytkownicy mogą przejrzeć oferty aktualnych bonusów bez depozytu, turniejów kasynowych, nowych gier i olbrzymich jackpotów. Ponadto, strony profesjonalnych kasyn segregują swoje oferty na wygodne kategorie, dzięki czemu możemy bez problemu namierzyć e-sport, sport wirtualny, bukmachera online, gry, loterie i wiele innych.