Witamina C jest jedną z popularniejszych. Jej bogatymi źródłami są np. warzywa kapustne, pomidory czy cytrusy. Mimo to bardzo częste są jej niedobory – jakie są ich objawy i skutki oraz jak ich uniknąć? O tym piszemy poniżej.
Niedobór witaminy C zwykle powoduje niewłaściwa dieta. Brak owoców i warzyw, stosowanie niezdrowych diet odchudzających oraz diet przy chorobach żołądkowo-jelitowych. Niedobór może też zależeć od stylu życia – zapotrzebowanie organizmu u osób, które pracują fizycznie czy uprawiają sport, jest wyższe, niż u innych. Jeśli równocześnie z tym nie pojawia się zwiększona podaż, dochodzi do niedoboru.
Niektóre osoby cierpiące na przewlekłe choroby i przyjmujące odpowiednie leki, również mogą być obarczone ryzykiem niedoboru witaminy C. To głównie osoby z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycy, oraz osoby dotknięte chorobą alkoholową.
Objawy niedoboru witaminy C
Niedobory witaminy C na początku nie są wyczuwalne, jednak po pewnym czasie organizm zaczyna wysyłać sygnały o swoim zapotrzebowaniu. Objawiają się one apatią, stałą sennością i szybkim przemęczaniem się. Osoba z niedoborem witaminy C często skarży się na bak apetytu i chroniczne zmęczenie. Częste są też bóle mięśni i stawów, a przypadkowe uderzenia i urazy łatwiej powodują powstanie siniaków. Można powiedzieć, że ogólny stan psychofizyczny osoby z niedoborem witaminy C jest dużo gorszy, niż osoby zdrowej.
Na kolejnych etapach niedoboru witaminy C pod językiem pojawiają się grube, czerwone linie. Charakterystyczne jest też krwawienie z dziąseł – najpierw wywołuje je mycie i gryzienie, po pewnym czasie dziąsła zakrwawią samoistnie, a zęby zaczną chorować i wypadać.
Skutki niedoboru witaminy C
Jakie choroby powoduje niedobór witaminy C? Okazuje się, że jest ich dość sporo. Oto niektóre z nich:
- anemia,
- choroby nowotworowe
- miażdżyca,
- nadciśnienie
- osteoporoza i ogólne osłabienie kości,
- nadczynność tarczycy.
Pogarsza się również kondycja skóry, ponieważ witamina C bierze udział w syntezie kolagenu, a jego brak powoduje m.in. wolniejsze gojenie się ran.
Do czego prowadzi długotrwały niedobór witaminy C?
Długotrwały niedobór witaminy C, utrzymujący się ponad dwa miesiące, może być niezwykle groźny w skutkach. Prowadzi bowiem do wystąpienia szkorbutu, zwanego też gnilcem. Choroba ta powoduje degradację tkanki kostnej i łącznej. Prowadzi to do zmian na tle osteoporozy, pojawiają się też dysfunkcje endokrynologiczne.
Niedobór witaminy C u dzieci
U dzieci niedobór witaminy C powodować może chorobę Moellera i Barlowa. To szkorbut dziecięcy, który najczęściej pojawia się u tych najmłodszych, których dieta nie dostarcza odpowiedniej ilości witaminy C, często cierpią na niego dzieci karmione sztucznie. Objawy tego schorzenia to krwawe wylewy na skórze i w obrębie śluzówek. Pojawiają się też typowe dla niedoboru witaminy C krwawienia z dziąseł i narządów wewnętrznych, np. nerek.
Leczenie niedoboru witaminy C
Najlepszym sposobem leczenia niedoboru witaminy C jest zmiana diety na bardziej zróżnicowaną i lepiej zbilansowaną. Jeśli to się nie udaje, warto wprowadzić do diety suplementację opartą na zaufanych preparatach. Wśród nich jest np. Ascorvita w postaci musujących tabletek czy wiele innych preparatów w formie tabletek do połykania. W ofercie apteki internetowej liki24.pl jest bogaty wybór leków, każdy może wśród nich znaleźć ten, który jemu samemu najbardziej będzie odpowiadał.
Podsumowanie
Niedobór witaminy C wiąże się z dużym ryzykiem dla zdrowia organizmu. Warto dołożyć starań, by zapewnić sobie odpowiednią, zdrową dietę – pozwoli to uniknąć problemów zdrowotnych, prowadzących do ciężkich chorób. Odpowiednia suplementacja również może pomóc poradzić sobie z niedoborami.